Jak Działa diaspora*?

diaspora* jest prosta w działaniu

Diaspora* jest zupełnie różna od wielu sieci jakich używasz. Jest zdecentralizowana, bez centralnego najważniejszego serwera. Wbrew pozorom, jest bardzo prosta jeżeli chodzi o połączenie i komunikację z ludźmi. Poniżej pokazane jest obrazowo dlaczego.

diaspora*

Distributed network

Diaspora* jest prawdziwą siecią, bez centralnej bazy rządzącej wszystkim. Na całym świecie rozrzucone są serwery (zwane “podami“), każdy zawierający dane tych użytkowników, którzy zarejestrowali się na danym serwerze. Pody komunikują się ze sobą płynnie, dlatego też możesz zarejestrować się na każdym podzie i komunikować się z dowolnym z Twoich znajomych, bez względu na którym podzie założyli konto.

inne systemy

Centralized network

Wiele mediów społecznościowych działa na centralnym serwerze (czasami jest to kilka serwerów, ale tworzą jedność) zarządzanym prze korporację. Ten serwer przechowuje wszystkie prywatne dane użytkowników. Te informacje mogą być stracone lub zhakowane. Oprócz tego systemy takie podatne są na wystąpienie wąskiego gardła (przez co dostęp do nich może być ograniczony). Warto też zaznaczyć, że łatwiej rządowi podsłuchać takie serwery.

(aby takie połączenia były możliwe diaspora* używa otwartych webowych standardów takich jak: PubSubHubub i Webfinger )

Pomimo tego, że diaspora* składa się z wielu serwerów na całym świecie, jest widoczna jako jedna zintegrowana sieć. Nie musisz być zarejestrowany na tym samym podzie co Twoi znajomi, żeby móc się z nimi kontaktować - komunikacja między wszystkimi podami odbywa się płynnie i niezauważalnie dla Ciebie. Używając diaspora* łatwo jest zapomnieć, że składa się z wielu serwerów. Zaznajomienie się z kimś w diaspora* jest naprawdę bardzo proste:

Search

1. Znajdź

Aby kogokolwiek poznać wystarczy, że go znajdziesz i dodasz do aspektów (spójrz niżej aby dowiedzieć się więcej o aspektach). Aby kogoś znaleźć możesz skorzystać z wyszukiwarki na czarnym pasku. Jeżeli chcesz poznać kogoś kto skomentował Twój post, możesz najechać na jego nick i wybrać odpowiednią opcję, gdy pojawi się dymek. Jeżeli znasz czyjś ID w diaspora* (nick@podname.xx) możesz również go użyć.

Add a contact

2. Dodaj

Kiedy już kogoś znalazłeś wystarczy kliknąć na przycisk “dodaj kontakt“ i wybrać aspekt do którego chcesz przypisać znajomego. Teraz jesteście połączeni i możecie udostępniać różne rzeczy tak jak w innych sieciach. Oczywiście możesz jedną osobę przypisać do kilku aspektów. Ty decydujesz!

Bądź kim tylko chcesz

Inne media społecznościowe nalegają byś używał swoich prawdziwych danych. W diaspora* tego nie ma. Tutaj Ty wybierasz kim chcesz być i udostępniasz tak dużo lub tak mało o sobie ile chcesz. To tylko od Ciebie zależy jak będą wyglądać Twoje relacje z innymi ludźmi.

Bądź kreatywny

Nikt nie zamierza ograniczać Twojego sposobu dzielenia się sobą. Możesz sprawdzać co fascynujący ludzie mają do powiedzenia lub dzielić się sobą z innymi. Udostępniaj innym swoje zdjęcia, prace artystyczne, wideo, muzykę, słowa - cokolwiek zechcesz. Bez limitów. Nie ograniczaj siebie!

Wolne oprogramowanie

Diaspora* jest całkowicie wolnym oprogramowaniem. Oznacza to brak jakiegokolwiek ograniczenia na to, jak może zostać użyte. Możesz nawet pobrać kod źródłowy, zmienić go aby działał tak jak tego pragniesz i pomóc nam poprawić sieć. Chętnie przyjmiemy każdą pomoc.

Dowiedz się więcej »

Posiadaj swoje dane

Wiele sieci społecznościowych korzysta z Twoich danych, aby zarobić przez analizę Twoich zainteresowań i użycie tych informacji w reklamie. Diaspora* korzysta z Twoich danych tylko i wyłącznie w celu umożliwienia Ci kontaktu z innymi i udostępniania Twoim przyjaciołom to co chcesz udostępnić.

Administruj i utrzymuj sam

Wybierz gdzie Twoje dane są przechowywane przez wybranie odpowiedniego poda. Jeżeli chcesz się dobrze zabezpieczyć, możesz skonfigurować i utrzymywać własny pod na Twoim własnym serwerze, więc nikt nie będzie miał dostępu do Twoich danych.

Dowiedz się więcej »

Dobierz swoją publikę

Aspekty diaspory* pozwalają udostępniać Ci informacje dokładnie tym ludziom, którym chcesz je udostępnić. Możesz dzielić się publicznie lub prywatnie tak jak chcesz. Podziel się śmiesznym zdjęciem z całym światem lub mrocznym sekretem tylko z bliskimi przyjaciółmi. Ty tu rządzisz :)

Dowiedz się więcej »

Aspekty Twojego życia

Twoje życie składa się z przeróżnych aspektów, z udziałem różnych ludzi. Dlaczego Twoje wirtualne życie ma być inne? Z aspektami diaspory* możesz zorganizować swój wirtualny świat tak jak tego chcesz i udostępniać informacje ludziom, którym chcesz.

Zorganizuje swoje życie

Na przykład, możesz mieć aspekt dla rodziny, bliskich przyjaciół, kolegów z pracy i przyjaciół z podobnym hobby. Twoi koledzy z pracy nie muszą wiedzieć na temat Twojej rodziny, prawda? Z aspektami, nie będą wiedzieć :)

Opowiedz całemu światu

Oczywiście niektóre rzeczy są tak ważne dla Ciebie, że chętnie podzielisz się tym z całym światem. Bardzo prosto możesz to uczynić udostępniając informację jako publiczną. Dodając do tego odpowiedni #tag powiadomisz ludzi, których może to zainteresować.

Hashtagi

Hashtagi pozwalają oznaczyć pewne informacje i podążać za interesującymi rzeczami. Pomagają dotrzeć Twoim postom do ludzi, którzy podobnie myślą i czują. Są też świetnym sposobem na poznanie ciekawych i fajnych ludzi na diaspora*.

Udostępnianie

Dlaczego nie udostępnić postu, który Ci się spodobał innym ludziom? Pokaż wszystkim co Ciebie interesuje! diaspora* pozwala bardzo łatwo rozpowszechniać idee właśnie poprzez udostępnianie. Po prostu naciśnij przycisk udostępniania. To takie proste!

Wzmiankowanie

Chcesz zwrócić czyjąś uwagę na jakąś informację? @wzmiankuj o nich! To świetny sposób powiadomienia Twojego znajomego o czymś co myślisz, że powinien wiedzieć.

Polubienie

Pokaż swoje uznanie ♥lubiąc posty. Ponieważ czasami słowa to za mało.

Distributed network

diaspora* jest zależna od ludzi utrzymujących i zarządzających podami, które są otwarte dla każdego, kto chce wziąć w tym udział. Jeżeli posiadasz serwer i trochę technicznej wiedzy, będziemy Ci wdzięczni jeżeli skonfigurujesz pod tak, by był dostępny dla wszystkich. Im więcej podów tym lepiej diaspora* funkcjonuje. Bądź częścią przyszłości, w której prym wiedzie zdecentralizowana sieć mediów społecznościowych!